İnternetten Alışveriş Yapmak Güvenli midir?

İnternetten Alışveriş Yapmak Güvenli midir?

Çağımızın en büyük korkularından bir tanesi internet dolandırıcılığıdır. Bu korku içimizi öyle kaplamıştır ki en güvenilir sitelerden bile alışveriş yaparken tereddüt ederiz. Peki, bir internet sitesine nasıl güvenebiliriz?

Öncelikle güvenli bir web sitesinde olması gereken en önemli özellik SSL’dir.

Peki, SSL nedir? Bir mağazada SSL olduğunu nasıl anlayabiliriz?

SSL güvenli bağlantı sistemi demektir. Üyelik bilgileri, alışverişte ödeme sayfaları gibi kişiye özel ve gizli bilgiler herhangi bir sayfaya işlendiğinde SSL bağlantısı kurularak bu bilgilerin güvenli bir şekilde üçüncü bir şahsın dahi görmesini engellenerek ilgili yerlere aktarılır. Mesela kredi kartı bilgileriniz girdiğinizde, bu bilgiler sadece bankaya iletilir. Bir web sitesinde SSL bağlantısı olduğunu anlamak için ödeme sayfalarında, y
 da üyelik oluşturduğunuz sayfada adres çubuğunda yazan URL’de http://aaa yerine https://aaa yazmalıdır. http(s) buradaki “s”nin anlamı SSL bağlantısı kurulduğudur.

Peki, kredi kartımı çalan birisi alışveriş yaparsa? Bunun da önüne geçmek adına sitemize 3D secure dediğimiz bir sistem kullanılmaktadır. Diyelim ki kredi kartı bilgileriniz hatta kredi kartınız başka birisinde. Kredi kartı bilgilerinizi elinde bulunduran kişinin bir şeye daha ihtiyacı vardır. O da cep telefonunuz. 3D secure kullanılan alışverişlerde ödemeyi yap dediğinizde sizi otomatik olarak ilgili bankanın sayfasına yönlendirir ve cep telefonunuza bir onay kodu gelir. Bu kod girilmeden alışverişiniz tamamlanmaz. Böylelikle çalıntı kredi kartlarıyla yapılacak alışverişlerin önüne geçilmeye çalışılmaktadır.

Web sitemizde hem SSL bağlantısı hem de 3D secure özelliği bulunmaktadır. Güvenle alışveriş yapabilirsiniz.